کاشان بلاگ

کپی برداری با ذکر منبع مجاز است/نظر فراموش نشود

تاریخچه شهر نوش آباد
ساعت ۸:٥٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٥ مهر ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: نوش آباد ،نوشاباد ،نوش اباد ،نوشآباد

گنجینه ای خفته بر دروازه ی کویر

عکس از عزاداری ها وتعزیه های محرم در نوش آباد

تاریخچه
شهر نوش آباد از جمله مناطق باستانی و تاریخی استان اصفهان است . وجود ده ها اثر تاریخی به جای مانده از دوره های سلجوقی ، مغول ، صفوی ، قاجار در این شهر و همچنین اشارات متون کهن تاریخی به آبادانی و رونق نوش آباد در دوران پیش از اسلام و اوایل دوره ی  اسلامی گویای این سابقه بلند تاریخی است . درکتاب با ارزش تاریخ قم که به سال 378 هجری تألیف شده است درباره وجه تسمیه این شهر آمده است : انوش آباد این دیه را از بهر آن بدین نام کردند که یکی از اکسره ( ساسانیان ) بدان ناحیت بگذشت به چشمه ای که آنجاست فرود آمد و آن چشمه و موضع را خوش یافت . بفرمود تا به آنجا دیهی بنا نهادند وانوش آباد نام کردند نوش آباد در اوایل دوران اسلامی نیز ازاهمیت ویژه ای برخوردار بوده است .

برای کسب اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب بروید

 


 
شهرستان کاشان
ساعت ٧:۱٢ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢۱ مهر ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: کاشان ،کاشان بلاگ ،شهر کاشان ،تاریخچه کاشان

شهرستان کاشان از شهرستانهای استان اصفهان است. مرکز این شهرستان، شهر کاشان است. شهرستانی که از گل‌های محمدی و رز آن در بهار گلاب می‌گیرند. این شهرستان دارای دیدنی‌های بسیاری در تمام فصول سال است.

شهرستان کاشان با وسعت ۹۶۴۷ کیلومترمربع و جمعیت ۳۳۵۷۸۵ نفر از شهرهای استان اصفهان بوده و از نظر جمعیت دومین شهرستان این استان به حساب می‌آید. کاشان دارای چهار بخش (مرکزی، قمصر، نیاسر و برزک) بوده و دارای پنج شهر (کاشان، قمصر، نیاسر، جوشقان کامو و برزک) می‌باشد.

حدود شهرستان کاشان

کاشان از طرف شمال و شمال غربی به شهر قم. از طرف شرق و شمال شرقی به دشت کویر. از طرف جنوب شرقی به اردستان. از طرف جنوب به شهرستان نطنز از اصفهان و از طرف غرب به گلپایگان و محلات منتهی می‌گردد.

 

برای خواندن وداشتن اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه کنید.