کاشان بلاگ

کپی برداری با ذکر منبع مجاز است/نظر فراموش نشود

محرم در فرهنگ مردم کاشان
ساعت ٢:٢٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٥ آبان ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: محرم ،چاووش محرم ،کاشان ،محرم در کاشان

 بنا بر مدارک و منابع و ماخذ، دوستداری اهل بیت (ع) و نیز علاقه به «آل عصمت و طهارت» در کاشان به اواخر قرن اول هجری قمری بر می گردد که بارزترین شواهد آن را می توان در اجرای مراسم سوگواری و نیز نماد و نشانه های متعدد عزاداری پیدا کرد. مردم کاشان در قالب دستجات عزاداری در ماه محرم با تشکیل مجالس عزاداری هفتگی تحت عنوان مجالس «فوق العاده» به استقبال محرم می روند. از نیمه دوم ذیحجه دستجات عزاداری خیابان ها، معابر و کوچه های هر محله را با نصب پرچم های مشکی، سبز، قرمز آذین بندی می کنند. در طول این مدت اکثر دستجات به چاپ و انتشار اعلامیه مبنی بر زمان، مکان و مدت عزاداری و همچنین تعیین روز سوگواری در بازار شهر می پردازند. غبار روبی و سیاه پوش نمودن حسینیه ها، تکایا و مساجد با پرچم های سیاه، پخش پرده ها و کتیبه ها چند روزی قبل از ماه انجام می گیرد. به طور کلی در کاشان مجالس عزاداری از شب اول محرم شروع و تا اواخر ماه صفر ادامه می یابد که اوج برپایی این مجالس از شب اول تا شب شانزدهم محرم است که به شب «شش امام حسین (ع)» معروف می باشد. در طول این شب ها هیات ها در مراکز خود به روضه خوانی و عزاداری پرداخته و اغلب در پایان مراسم با صرف شام از عزاداران پذیرایی می کنند. هر دسته عزادار در حسینیه، تکیه، مسجد محله مربوطه به عزاداری می پردازند. برخی از دستجات که فاقد مرکز یا حسینیه هستند در منازل شخصی افرادی که برای کسب ثواب، خانه خود را به حسینیه یا تکیه تبدیل می کنند، به سوگ می نشینند.
دسته های عزاداری که تعداد آنها به بیش از سیصد دسته می رسد در قالب دسته های سینه زنی و زنجیر زنی با نام یکی از ائمه (ع) و چهارده معصوم (ع) شکل گرفته اند که خود را غلام، و ائمه را که هیات خود را به آن منسوب می دهند «ارباب» خود خطاب می کنند. هر کدام از این هیات ها دارای تشکیلات هیات امنا یا هیات ریسه، رییس، ناظم، میان دار و .....است . مسئله قابل توجه دیگر تقسیم کار در بین اعضا یک دسته است. صندوق دار (حساب دار) برقی، تاسیساتی، قهوه چی (چای ریز) چای بده، آشپز، سفره بده، (مسئول وسایل صوتی) و دیگبر (فردی که در گذشته دیگ های آشپزی هیات را به نقاط دیگری می برد) و غیره از جمله وظایفی است که افراد عهده دار می شوند و افرادی هم که قادر به انجام کار اجرایی نیستند با کمک مالی و نذورات در اداره هیات خود سهیم می شوند.

برای اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه کنید


 
بچه ها این نقشه جغرافیاست
ساعت ۱٠:٢۸ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٢ آبان ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: بچه ها این نقشه جغرافیاست ،شعر بسیار زیبا در وصف ایران ،ایران ،نقشه ایران

بدون شک همه ما با این شعر زیبا خاطره داریم،شعری بسیار زیبا در وصف ایران و اریایی.برای همین در این پست سایت این شعر رو اماده کردم که واقعا خوندنی هست.

بچه ها این نقشه جغرافیاست

بچه ها این قسمت اسمش آسیاست

شکل یک گربه در اینجا آشناست

چشم این گربه به دنبال شماست

بچه ها این گربهه ایران ماست

بقیه در ادامه مطلب 
شهید حاج عباس کریمی
ساعت ٤:٢٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٩ آبان ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: حاج عباس کریمی ،حاج عباس کریمی قهرودی ،شهید حاچ عباس کریمی

معرفی شهید حاج عباس کریمی


شهید حاج عباس کریمی به سال 1338 در روستای قهرود کاشان چشم به جهان گشود وی همزمان با کسب علوم با مبارزات اسلامی ملت انقلابی ایران آشنا شدند و در صف مبارزان قرار گرفتند. او در جریانات اتقلاب اسلامی همراه با مردم به رهبری امام (ره) به مبارزه با رژیم ستمشاهی با توزیع اعلامیه های حضرت امام حضور فعال داشتند که سرانجام نیز به همین علت دستگیر و روانه زندان رژیم شدند.

آن شهید والاپس از پیروزی انقلاب اسلامی لذا اولین افرادی بود که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در کاشان راه اندازی نمودند و همزمان با به وجود آمدن وقایع ضد انقلاب در کردستان همراه با نیروهای مردمی داوطلبانه به مریوان عزیمت نمودند و مشغول خدمت به مردم محروم منطقه شدند تا دست اشرار را کوتاه نمایند . در مریوان پس از آشنایی با سردارانی همچون حاج احمد متوسلیان و حاج ابراهیم همت تیپ حضرت محمد رسول الله (ص) را پایه ریزی نمودند . پس از شروع جنگ تحمیلی به فرمان حضرت امام (ره) از مناطق غرب به جنوب عزیمت نمودند و در طول جنگ تحمیلی در سمت های گوناگون به مبارزه با دشمن بعثی پرداختند . که آخرین مسئولیت ایشان فرماندهی لشکر حضرت رسول (ص) بود. از ویژگی های اخلاقی و خصوصیات فردی وی شهامت و شجاعت بود که در میان تمام همرزمان خود زبانزد بوده است . در رویارویی با مشکلات و مصائب همیشه در صف اول بود و جلوتر از دیگران قدم برمی داشت به سخنی که بیان می کرد اعتقاد قلبی داشت. در انجام کارها بدنبال تبلیغات و هیاهوی سیاسی نبود و برای او رضایت خداوند بر هر چیز اولی تر می نمود و این است هنر مردان خدا . ایشان فردی متین، کم حرف و پر از شور و شوق بود و در انجام امور محوطه سر از پا نمی شناخت به زیردستان خود احترام فوق العاده می گذاشت و مشکلات آنان را مشکلات خود احساس می نمود و تا جایی که توان داشت آنان را یاری می نمود . والدین خود را گرامی می داشت و به همسر خود فوق العاده احترام می گذاشت و همیشه به او یادآوری می کرد که رسالت سنگینی بر عهده وی می باشد . و سرانجام پس از به جا آوردن حج الهی، در سال 1362 در جزیره *** در عملیات بدر ندای حق را لبیک گفت و به پاداش خود که همان شهادت در راه معبود بود نایل گشت. از همسر شهید یک فرزند پسر به نام (داوود) به یادگار مانده است .

یادش گرامی و راهش **** .

 حتما به ادامه مطلب سر بزنید