کاهش آب سلیمانیه حیات کاشان را تهدید می‌کند

پورتال خبری کاشان : رئیس اداره امور زیربنایی مدیریت جهاد کشاورزی کاشان گفت: کاهش آب چشمه سلیمانیه کاشان، حیات منطقه کاشان را به شدت تهدید می‌کند.

به گزارش پورتال خبری کاشان ، علی محلوجی ظهر امروز در نشست مدیران جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، امور آب و میراث فرهنگی شهرستان کاشان اظهار داشت: کار مطالعات بررسی، دلایل کاهش آب چشمه 7 هزار ساله سلیمانیه فین کاشان توسط مهندسان مشاور در حال انجام است.
وی با اشاره به اینکه تاکنون بیش از 70 درصد از مطالعات کاهش آب چشمه سلیمانیه انجام شده است، پیش‌بینی کرد: کار مطالعات کاهش آب چشمه سلیمانیه تا پایان سال جاری به پایان برسد.
رئیس اداره امور زیربنایی مدیریت جهاد کشاورزی کاشان همچنین با بیان اینکه کارشناسان، خشکسالی‌های اخیر را مهم‌ترین دلایل کاهش دبی آب چشمه سلیمانیه می‌دانند عنوان کرد: کاهش  دبی، آب چشمه 7 هزار ساله سلیمانیه فین کاشان از 360 لیتر بر ثانیه به 160 لیتر بر ثانیه در 400 سال اخیر بی‌سابقه بوده است.
این مسئول یادآور شد: در سه سال اخیر، به طور میانگین، کاهش دبی آب چشمه سلیمانیه فین کاشان تا 240 لیتر بر ثانیه کاهش داشته است.
محلوجی کشاورزان بهره‌بردار آب چشمه سلیمانیه را بیش از 17 هزار نفر و سطح زیر کشت کشاورزی و باغات، تحت پوشش چشمه 7 هزار ساله سلیمانیه در مناطق فین بزرگ و کوچک، حسن‌آباد و دروازه فین را بیش از یک هزار هکتار اعلام کرد و گفت: در صورت ادامه کاهش آب‌دهی چشمه سلیمانیه، بخش عظیمی از کشاورزی و باغات شهرستان کاشان، تحت تأثیر خشکسالی و نابودی کامل قرار می‌گیرد.
به گفته وی، در صورت خشک شدن چشمه 7 هزار ساله سلیمانیه کاشان، علاوه بر نابودی یک هزار هکتار از اراضی زیر کشت در مناطق فین بزرگ و کوچک، حسن‌آباد و دروازه فین، باغ تاریخی فین کاشان نیز که از طریق چشمه سلیمانیه مشروب و مصفّا می‌شود تحت تأثیر قرار گرفته و بخش گردشگری شهرستان کاشان نیز از تبعات منفی آن را حس می‌کند.
چشمه آب سلیمانیه، در جنوب باغ تاریخی فین قرار دارد و آب آن فوق‌العاده صاف است، ولی به واسطه داشتن بعضی املاح برای آشامیدن مناسب نیست.
آب چشمه فین به واسطه کیفیت‌های خاص خود مانند صافی، پاکی و روشنایی کم‌نظیر و همچنین کیفیت ثابت و تغییرناپذیرش همواره مشهور و ضرب‌المثل بوده است.
این چشمه از بین صخره‌هایی به نام کوه دندانه و شکاف تخته سنگ‌های معدن گچ و آهک واقع در شش کیلومتری غرب کاشان از زمین می‌جوشد و آب این چشمه با دمای ثابت 25 درجه، در زمستان که محیط سرد است گرم و در تابستان که محیط گرم است خنک به نظر می‌رسد.

 

/ 0 نظر / 6 بازدید