دومین جشنواره بین المللی فرش کاشان برگزار می شود

دبیر جشنواره بین المللی فرش کاشان از برگزاری دومین جشنواره بین المللی فرش کاشان خبر داد .

به گزارش پورتال خبری کاشان محمود برادران ظهرامروز در گفت و گو با خبرنگاران با اعلام این خبر اظهارداشت : دومین جشنواره بین المللی فرش کاشان با حضور کشورهای خارجی در دو بخش فرش ماشینی و دستبافت از یکم تا پنجم آذر ماه در کاشان برگزار می شود.
وی افرود : برای هرچه بهتر برگزار کردن این جشنواره نمایشگاهی با وسعت فضای سرپوشیده 10هزار مترمربع و فضای باز 15 هزار مترمربع با 50 غرفه فرش ماشینی و 20 غرفه فرش دستبافت در میدان امام علی (ع) کاشان در نظر گرفته شده است.
دبیر جشنواره بین المللی فرش کاشان یاد آورشد : در بخش فرش دستباف جشنواره علاوه بر شهرستان کاشان شهرستهای اصفهان و تهران نیز حضور دارند .
محمود برادران همچنین با اشاره به اعلام آمادگی حدود 50 شرکت ایرانی در دومین جشنواره بین المللی فرش کاشان گفت : علاوه برحضور شرکت های داخلی ، شرکت هایی از 10 کشور ازبکستان ، بنگلادش ، ترکیه ، آلمان ، ایتالیا ، بلژیک ، فرانسه ، هند ، ژاپن و سوییس نیز در این نمایشگاه حضور خواهند داشت .
به گفته وی حضور کشورهای خارجی در دومین جشنواره جشنواره بین المللی فرش کاشان در زمینه های فروش مواداولیه ، قطعات یدکی و ماشین آلات بافندگی فرش ماشینی است .
دبیر جشنواره بین المللی فرش کاشان برگزاری روزانه 3 جلسه کنفرانس های علمی در زمینه های فرش ماشینی و دستبافت به مدت 3 روز در روزهای دوم تاچهارم جشنواره را از بخش های جنبی جشنواره نام برد و گفت : تجربیات و تحقیقات صورت گرفته شهرستان کاشان در بخش فرش ماشینی و دستبافت در مدت یکسال گذشته در این کنفرانس ها ارائه خواهدشد .
محمود برادران همچنین از برگزاری نمایشگاه قطعات ماشین آلات بافندگی فرش ماشینی را در دومین جشنواره بین المللی فرش کاشان خبرداد و با اشاره به مشکلات بر سرراه تهیه قطعات یدکی ماشین های خارجی گفت : از تعدادی قطعه سازان ماشین آلات فرش ماشینی برای بازدید از نمایشگاه دعوت شده است تا در صورت آمادگی آنان برای ساخت قطعات یدکی مورد نیاز ، هزینه های نمونه سازی این قطعات به قطعه سازان پرداخت شود .
به گفته وی تامین قطعات یدکی ماشین آلات جدید بافندگی فرش ماشینی ازخارج از شهرستان با هزینه های گزاف مقرون به صرفه نبوده و شرکت های فرش ماشینی کاشان را با مشکلات فراوانی روبرو نموده است .
محمود برادران ادامه داد : از فعالان در پارک های علم و فن آوری شهرستانهای اصفهان و مشهد برای بازدید قطعات و ماشین آلات نمایشگاه دعوت شدن تا در صورت تمایل آنان برای ساخت قطعات مورد نیاز ماشینهای بافندگی فرش ماشینی ، قطعات مورد نیاز برای نمونه سازی تحویل شود .
دبیر جشنواره بین المللی فرش کاشان با اشاره به اینکه همزمان با خروج ماشین های بافندگی داخلی از چرخه تولید ، قطعه سازان نیزبه حرفه های دیگر پرداخته اند گفت : در حال حاضر تنها 5 قطعه ساز در شهرستان کاشان فعالیت دارند .
برادران با اشاره به همکاری مرکز ملی فرش ایران فرمانداری ویژه کاشان ، شهرداری ، اداره بازرگانی ، دانشگاه کاشان و اداره صنعت معدن و تجارت کاشان ، شرکت شهرک های صنعتی استان ، اتحادیه تولید کنندکان فرش دستبافت ، خانه صنعت و معدن کاشان ، اتحادیه تولیدکنندگان فرش ماشینی ، دانشگاه آزاد اسلامی کاشان و سازمان رفاهی تفریحی شهرداری کاشان در برگزاری این جشنواره گفت : در حال حاضر کمیته های علمی ، گردشگری، بین الملل و امنیت فعالیت خود را آغازکرده اند .
برادران در ادامه با اشاره به فعالیت 850 شرکت فرش ماشینی کشور گفت : از این تعداد 700 شرکت فرش ماشینی در منطقه کاشان فعالیت دارند .
به گفته وی این تعداد شرکت فرش ماشینی در کشور سالانه یکصد میلیون متربع تولید فرش دارند که از این میزان تولید 70 میلیون مترمربع در منطقه کاشان تولید می شود .
دبیر جشنواره بین المللی فرش کاشان همچنین تولید سالانه فرش دستبافت شهرستان کاشان را حدود 25 هزارمترمربع اعلام کرد گفت : 25 درصد از این مقدار فرش تولیدی دستبافت درمنطقه کاشان به خارج از کشور و عمدتا" به آلمان صادر می شود .
محمود برادران یادآورشد : بالغ بر 4 هزارو500 بافنده فرش دستبافت درمنطقه کاشان به کار بافندگی فرش دستبافت مشغول هستند .

/ 0 نظر / 22 بازدید