زیبا سازی مکه مکرمه

بعد از افتخار شستشوی کعبه با گلاب ناب کاشان اکنون درفراخوان طرحهای زیبا سازی ''مکه مکرمه'' ، طرح یک مهندس معمار کاشانی در بین 442 طرح شرکت کننده از 24 کشور جهان رتبه برتر را کسب کرد.

 

به گزارش پورتال خبری کاشان این طراح  کاشانی در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: این طرح که نام آن را ''دیوارهای وحدت آفرین''  انتخاب کرده ام، پارسال از سوی داوران بین المللی فراخوان طرحهای زیباسازی مکه مکرمه به عنوان یکی از10 طرح زیباسازی برنده و انتخاب شد.
مهندس''محمدرضا کرباسچی'' افزود: این طرح برای زیباسازی پل ''عزیزیه'' در مکه مکرمه با الهام گرفتن از آیه 38 سوره یاسین '' و القمرو قدرنه منازل حتی عاد کالعرجون القدیم'' ارائه شد که در طراحی آن از هلال ماه استفاده شده است.
وی گفت : در این طرح هلال ماه از ابتدای ماه قمری تا انتها بر دیواره پل عزیزیه به تصویر کشیده شده و نورپرداری آن نیز با استفاده از این هلال ها صورت می گیرد به گونه ای که هلال شب چهاردم پر نورترین هلال است .
کرباسچی افزود: طراحی به گونه ای است که وقتی عابران و وسائط نقلیه وارد پل می شوند طلوع ماه '' هلال اول ماه '' را در مدخل ورودی و غروب آن '' هلال شب سیم '' را در هنگام خروج مشاهده می کنند.
وی اظهار داشت : طرح دیوارهای وحدت آفرین در روزنامه های چاپ عربستان از جمله عکاظ و الریاض نیز رسانه ای شد.
وی گفت : مسابقه زیبا سازی مکه به نام ''لحب مکه'' تحت سرپرستی امیر مکه با هدف تبدیل جای جای این شهر امن به موزه فرهنگ و هنر اسلامی از طریف فراخوان بین المللی اینترنتی انجام شد و مقامات سعودی 12سایت برای شرکت افراد طراحی کرده بودند که شامل چهار سایت 30 هزار دلاری ، چهار سایت 25 هزار دلاری و چهار سایت 20 هزار دلاری بود.
وی در توضیح این سایت ها گفت : به برندگان طرحهای ارائه شده در این سایت ها 20 ، 25 و 30 هزار دلار جایزه داده می شد که طرح '' دیوارهای وحدت آفرین'' در زمره طرحهای 30 هزار دلاری قرار گرفت که تاکنون جایزه آن پرداخت نشده است .
وی در ادامه اظهار داشت : جزئیات طراحی و مصالح مورد نیاز نیز به طرف سعودی اعلام شد و آمادگی اجرای طرح توسط طراح نیر وجود دارد اما تاکنون جوابی دریافت نشده است .
مهندس کرباسچی  ، دانش آموخته مقطع فوق لیسانس از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران ، عضو هیات علمی موسسه غیر انتفاعی توس مشهد، مشاور معماری مرکز مدیریت حوزه های علمیه منطقه کاشان است و همکاری با طرحهای معماری اسلامی حرم مطهری رضوی را در کارنامه کاری خود دارد.
/ 0 نظر / 6 بازدید