از مظلومیت بابالؤلؤ تا مقاومت بابااسماعیل

یکی از این میدان ها در تقاطع خیابان منتهی به شهرک ناجی آباد اجرا  شد و به سبب آن که مشرف به خیابان آرامگاه جناب بابالؤلؤ بود به " الغدیر " نام گرفت . ( که اکنون میدان قمر بنی هاشم نامیده می شود ) 
آرامگاه بابالؤلؤ پیش از ساخت این میدان ، محل حضور غدیریان و شیعیان اهل بیت (ع) بود و مردم برای ادای احترام به جناب بابالؤلؤ خود را به این نقطه شهر می رساندند و ضمن زیارت بقعه بابالؤلؤ ، لختی را در خیابان مشرف به این بقعه می گذراندند و با خرید بستنی یا آش از فروشگاه های مجاور این آرامگاه ، عصر آن روز را در این محل سپری می کردند تا این که در زمستان سال 1385 درهای آرامگاه بابالؤلؤ  بنا به درخواست چهره های سرشناس اهل سنت در همایش تقریب مذاهب اسلامی در دوحه قطر بسته و این بقعه به پایگاه نیروی انتظامی تبدیل شد .    
پیشتر فروشگاههایی که به مسافران و میهمانان و زائران این بقعه خدمات رسانی می کردند در ابتدای خیابان بابالؤلؤ قرار داشتند ولی بعدها با اجرای طرح میدان الغدیر ( قمر بنی هاشم ) ، این مغازه ها در میان این میدان قرار گرفتند و به عنوان ملک معارض به تدریج تخریب شدند به جز یکی از این فروشگاهها که همچنان ، فعالیت قدیمی خود را به رغم بسته شدن بقعه بابالؤلؤ ، در میان این میدان ادامه می دهد .       
وجود این ملک معارض با کاربری بستی فروشی و با عنوان بستنی سرای بابااسماعیل در دو سال اخیر ، وضع این میدان مهم کاشان را به لحاظ منظر و سیمای شهری نابسامان و ناموزون کرده است به گونه ای که هر شخص کنجکاو و پرسشگری از خود می پرسد « وجود این فروشگاه وسط این میدان چه حکمتی دارد ؟ » 
در این زمینه و در پی یافتن پاسخ این سئوال با چند نفر از شهروندان گفتگو کردیم .
یکی از همشهریان که برای جناب بابالؤلؤ احترام زیادی قائل است به کنایه به ما گفت  : آرامگاه بابالؤلؤ به رغم احترام زیادی که دارد در پی تصمیمی فوری در یک کشور خارجی بلافاصله بسته شد ، ولی شهرداری کاشان هنوز نتوانسته یک بستنی فروشی را در وسط میدان قمر بنی هاشم  تعطیل کند و این بستنی فروشی چون وصله ای ناجور ، همچنان در وسط میدان خودنمایی می کند ؟! 

یکی از کاسبان محل هم ، مدارای تبعیض آمیز شهرداری با صاحب ملک را علت بقای این بنا در وسط میدان می داند و می گوید : اگر قرار بود این ملک معارض همچنان در وسط این میدان باقی بماند ، چرا مالکان ملک های معارض دیگر را به تخریب ملکشان ترغیب کردند ؟! 
یکی از ساکنان حاشیه میدان قمر بنی هاشم (الغدیر) هم با اشاره به برخی شایعات مطرح می گوید : چه بسا معاملات و توافقات پشت پرده ، علت تمدید بقای این ملک باشد و شاید برخی در خرید و فروش این ملک با قیمت های پیشنهادی مالک ، نفع و سهمی دارند الله اعلم ... ! .  
وی می افزاید : بستنی فروشی بابااسماعیل ، بخشی از برق مورد نیاز خود را از موتور برق اختصاصی می گیرد و شبها صدای زیاد این موتور برق ، همسایگان این فروشگاه را اذیت می کند .
او تصریح می کند : صاحب این ملک با نصب شعارهای دینی و مذهبی در این بنا  ،  خود را فردی مقید به مسائل اسلامی نشان می دهد اما  مزاحمت هایی را که برای همسایگان خود فراهم کرده با اخلاق اسلامی  مغایر است .   
یکی دیگر از ساکنان خیابان امیرکبیر هم با انتقاد از راهنمایی و رانندگی شهر کاشان می گوید : به رغم نصب تابلوهای توقف مطلقا" ممنوع و حمل با جرثقیل در حاشیه میدان و پشت فروشگاه بابااسماعیل ، توقف غیرمجاز دهها خودرو برای خرید بستنی از این فروشگاه و همچنین بی اعتنایی راهنمایی و رانندگی به این وضع ، سئوال برانگیز است .     
وی با بیان این که توقف طرح توسعه میدان قمر بنی هاشم (الغدیر) ، ایمنی تردد خودروها را در این محل به خطر انداخته است می گوید : گرچه این میدان آب نما دارد ، ولی شب ها آب نمای این میدان به سبب اختلافات شهرداری و مالک ، قطع است .  
گفته می شود مساحت ملک معارض باقی مانده  127 متر مربع است و ارزش واقعی آن بیش از 300 و کمتر از 400 میلیون تومان است .  

در عین حال یک منبع آگاه می گوید : زیاده طلبی مالک در ارزش گذاری ملک و مخالفت شهرداری با قیمت پیشنهادی و غیرکارشناسی مالک ، علت تاخیر در تخریب این ملک معارض است و البته شهرداری درصدد کسب رضایت مالک است .   
این منبع آگاه تصریح می کند : دادگستری کاشان باید به منظور پیشگیری از شایعات ، سریع تر اختلاف شهرداری و صاحب ملک را با حکم و رای لازم الاجرا ، خاتمه دهد .
به هر حال این احتمالات و شایعات و سکوت و بی اعتنایی و تعلل شهرداری هیچ کمکی به ادامه اجرای طرح میدان قمر بنی هاشم (الغدیر) نمی کند و تنها دایره حدس و گمان و سوء ظن مردم کاشان و مسافران این شهر را وسیع تر می کند .
آنچه که اهمیت دارد این است که شهرداری کاشان نباید به منظر و سیمای شهری میدان قمر بنی هاشم (الغدیر) در خیابان بزرگ امیرکبیر بی اعتنا باشد و اگر بناست این بستنی فروشی همچنان در میان این میدان خودنمایی کند باید طرحی جذاب و چشم نوازی برای آن ترسیم کنند تا هم نظر مالک تامین شده باشد و هم نظر شهروندان و مسافران ، در غیر این صورت وجود این بنای ناموزون در وسط میدان هیچ توجیه عقلی و علمی ندارد .
ضمن آن که توقف غیرمجاز دهها خودرو در حاشیه میدان و ایجاد ترافیک و تردد همزمان دهها خودروی عبوری از این نقطه به هیچ وجه پذیرفتنی نیست .

/ 1 نظر / 6 بازدید
pelak313

سلام وب خیلی عالی دارین... به وب سایت ما هم سر بزنین و لینک کنین. تا از حمایت کاشانیها برخوردار بشیم و جهت ارتقا سطح فرهنگ مهدویت و شناختن مهدویت کانون فرهنگی حسن آباد اولین وب سایت منطقه حسن آباد شهر کاشان نام:pelak313(طاووس بهشت) ادرس:pelak313.rzb.ir دامنهpelak313.rozfa.com یاحق